8 prawd i mitów o zdrowych zębach

Każdy z nas chciałby mieć zdrowe i białe zęby. Jednak różne źródła wiedzy podają sprzeczne informacje dotyczące dbania o zęby. Postanowiliśmy w dzisiejszym wpisie podzielić się 10 prawdami i mitami o zdrowych zębach. Oto porady, dzięki którym będziesz mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

1. Elektryczna szczoteczka czyści zęby lepiej

To prawda! Pod warunkiem, że szczotkowanie zębów trwa minimum dwie minuty. Rotacyjne, częste, dynamiczne i pulsacyjne ruchy główki szczoteczki sprawiają, że osad nazębny jest skutecznie usuwany, a szczoteczka z łatwością dociera do trudno dostępnych miejsc. Szczotkowanie elektryczną szczoteczką powoduje, że na zębach jest większa gładź niż po użyciu zwykłej szczoteczki, przez co bakterie mają mniejszą przyczepność.

2. Krwawienie z dziąseł jest czymś naturalnym

To mit! Zdrowe dziąsła nie krwawią, nawet kiedy jesz jabłko czy szczotkujesz zęby. Zdrowe dziąsła są jasnoróżowe i mają falisty profil. Chore, zainfekowane dziąsła są ciemnoczerwone, miękkie i wrażliwe. Łatwo krwawią i mają nieprzyjemny zapach. Główną przyczyną zapalenia dziąseł i towarzyszącemu mu krwawienia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwe szczotkowanie czy w ogóle brak szczotkowania sprawia, że bakterie płytki nazębnej pozostają na zębach. Bruzda zębowa i dziąsłowa jest szczególnie zagrożona.

Przeczytaj także: Jak dbać o zęby na co dzień?

3. Żucie gumy po posiłku pomaga podnieść pH

To prawda! Jednak jest kilka odstępstw od tej reguły. Należy pamiętać, aby żuć gumę bez cukru, np. z ksylitolem (słodzikiem używanym przy produkcji gumy do życia), który ma działanie przeciwpróchnicze. W trakcie żucia zwiększa się wydzielanie śliny, która neutralizuje i oczyszcza zęby z resztek pokarmowych. Codzienne żucie gumy po posiłku polepsza higienę jamy ustnej. Pod warunkiem, że nie żujemy jej dłużej niż przez 2-5 minut.

4. Sok z cytryny wybiela zęby

To mit! Cytryna, jak i inne owoce cytrusowe nie działają korzystnie na nasze zęby. Im szybciej zdamy sobie z tego sprawę, tym lepiej. Każdy cytrus zawiera sok, które jest kwasem. Dzięki temu pomoże usunąć plamy, ale razem z nimi usunie część zęba. Długotrwały kontakt zębów z cytryną może doprowadzić do osłabienia szkliwa, zęby staną się wtedy podatne na demineralizację szkliwa. Nie oznacza to, że nie mamy w ogóle pić soku z cytrusów, ale jeśli to robimy, to najlepiej przez słomkę.

5. Mleko przed snem wzmacnia zęby

To mit! Bardzo często rodzice popełniają ten błąd dając dziecku szklankę mleka przed snem. Głównie ze względu na to, aby lepiej mu się spało. Niestety, mleko mimo, że zawiera dużo witaminy D i wapnia, który jest potrzebny do budowy zębów, to zawiera także sporo laktozy, która nie jest trawiona przez organizm. Dlatego, jeśli mamy taką praktykę, a dziecko nie może się oprzeć tej pokusie, pamiętajmy, aby po takiej szklance przyjemności zabrać je do łazienki i ponownie umyć zęby.

6. Uśmiech otwiera drzwi kariery

To prawda! Białe, proste i ładne zęby to nasza wizytówka. To przede wszystkim zdrowie, o którym musimy pamiętać i o które trzeba dbać. Z drugiej strony, według badań, od 70 do 90% przekazu stanowi komunikacja niewerbalna. Zatem wchodząc do sklepu, urzędu, witając się z sąsiadem czy nawiązując kontakt w każdym nowym dla nas miejscu, możemy na „dzień dobry” zyskać życzliwość i sympatię, zanim jeszcze padną pierwsze słowa. Szczery uśmiech wzbudza zaufanie i jest zwykle odwzajemniany. Badania pokazują, że lśniący uśmiech sprawia, że otoczenie odbiera nas jako osoby atrakcyjne, odnoszące sukces. A co za tym idzie… biały uśmiech otwiera nam drzwi do kariery! Dlatego warto o niego dbać. Przede wszystkim ze względu na zdrowie, ale nie tylko…

7. Używaj nici dentystycznej

To prawda! Czyszczenie zębów nicią dentystyczną zmniejsza ryzyko… chorób serca. Bakterie, przez uszkodzone dziąsła, dostają się do naszego krwioobiegu, po czym atakują serce oraz wywołują reakcję zapalną. Jeśli będziemy pamiętać o tym, aby nitkować zęby przynajmniej raz dziennie, pomagamy swojemu najważniejszemu mięśniowi, jakim jest serce. Pamiętaj, aby zawsze używać woskowanej nici dentystycznej.

8. Żółte zęby są mocniejsze niż białe

To prawda! Mimo, że każdy z nas marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, jak z reklamy, to należy pamiętać o tym, że żółte zęby są mocniejsze niż białe. Dlaczego? Ponieważ żółtawe zabarwienie pochodzi od zawartych w zębinie minerałów, które czynią je twardszym i bardziej odpornym. Jeśli będziemy zbyt natarczywie wybielać zęby, osłabi to zęby.

Przeczytaj także: 7 najczęściej zadawanych pytań przed leczeniem kanałowym zębów