Jak dbać o zęby na co dzień?

Codzienna pielęgnacja zębów dla każdego z nas powinna być oczywistością. Prawidłowe dbanie o zęby pozwoli nam uniknąć osadzenia się płytki nazębnej, która w przyszłości może odbić się na kondycji nie tylko zębów, ale także dziąseł. Powstanie stanów zapalnych dziąseł może spowodować paradontozę. Dlatego w dzisiejszym wpisie chcielibyśmy pokazać kilka prostych sposób, jak dbać o zęby każdego dnia.

1. Regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów

Podstawą dbania o zdrowy i piękny uśmiech jest regularne i prawidłowe szczotkowanie zębów. To czynność, którą powinniśmy powtarzać przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej jeśli moglibyśmy myć zęby po każdym posiłku. Każdorazowo szczotkowanie powinno trwać co najmniej dwie minuty. Warto pamiętać, aby wyczyścić nie tylko powierzchnie żującą zębów, ale także ich przód i łuk od strony wewnętrznej.

Wybierając odpowiednią szczoteczkę warto dobrać ją w zależności od potrzeb i wieku. Najlepszym wyborem będzie taka, która ma różną długość włosia, a jej stopień twardości określany jest jako średni.

Prawidłowe szczotkowanie to także wybór odpowiedniej pasty do zębów. Szukając właściwej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę czy zawiera fluor. Pozostałe jej składniki powinny zależeć od tego, na jakim efekcie nam zależy: czy chcemy wybielić zęby, pozbyć się przykrego zapachu lub złagodzić stany zapalne. Osobom cierpiącym na parodontozę zaleca się stosowanie pasty do zębów z szałwią, rumiankiem czy aloesem (działają przeciwzapalnie i łagodząco) i mleczanem glinu (hamuje krwawienie).

Szczotkując zęby pamiętajmy także o języku. To właśnie na nim gromadzi się najwięcej bakterii. Po skończonym szczotkowaniu zębów warto zadbać także o wyszorowanie języka.

Przeczytaj także wpis: Jak dbać o dziąsła?

2. Odpowiednia dieta

To, co jemy lub pijemy wpływa na stan naszych zębów. Mimo, że niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, warto wprowadzić do codziennych posiłków takie produkty, które wpłyną pozytywnie na stan naszego uzębienia. Bowiem codzienne spożywanie odpowiednich produktów ma bardzo duży wpływ na higienę jamy ustnej. Co warto jeść, aby nasze zęby były zdrowe i mocna? Przede wszystkim produkty, które zawierają wapń (mleko, jogurty, sery czy migdały), fluor (ryby oraz woda pitna), witamina A (tutaj dobrym przykładem będzie marchewka, szpinak oraz czerwona papryka), witamina C (dzika róża), witamina D (jajka, żółty ser oraz łosoś, śledź czy makrela).

Witamina C jest dla nas istotna ze względu na właściwe utrzymanie poziomu kolagenu w dziąsłach. Bardzo dużo witaminy C znajduje się w owocach cytrusowych, które niestety nie mają pozytywnego wpływu na stan naszych zębów. Nadmierne spożywanie pomarańczy, mandarynek czy grejpfrutów może prowadzić do nadżerek szkliwnych. Nasz organizm nie jest w stanie go odbudować, a im słabsze szkliwo, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy.

Wśród produktów, które warto ograniczać w codziennej diecie, zaliczyć można kawę, której nadmierne spożywanie powoduję zmianę koloru naszych zębów na żółty. W tym przypadku z pomocą przyjdzie wybielanie zębów wykonywane przez stomatologa. Do takich produktów zaliczają się także suszone owoce, które dostarczają wielu witamin i minerałów, ale posiadają także dwa razy więcej cukru niż świeże owoce.

3. Regularne wizyty u stomatologa

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej i prawidłowe szczotkowanie zębów może nie wystarczyć. Warto więc zadbać o regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, aby profilaktycznie sprawdzać czy z naszym stanem uzębienia jest wszystko w porządku. Dobry dentysta nie tylko zauważy niekorzystne zmiany w jamie ustnej we wczesnym stadium, ale także zdoła zapobiec rozwojowi próchnicy i stanom zapalnym. Kontrolna wizyta u stomatologa to przede wszystkim ocena stanu naszych zębów i dziąseł oraz (o ile zajdzie taka potrzeba) niezbędne leczenie. Jeśli rozwiążemy problem w początkowym stadium rozwoju to nie tylko unikniemy dalszych, stresujących i mniej przyjemnych wizyt, ale także mniej za to zapłacimy. Kontrolne wizyty u dentysty powinny odbywać się przynajmniej dwa razy do roku. Jeśli gabinet stomatologiczny będziemy odwiedzać rzadziej, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się ubytki, które spowodują mniej przyjazne i częstsze wizyty.

Codzienna pielęgnacja zębów to inwestycja na długie lata. Jeśli prawidłowo dobierzemy szczoteczkę i pastę do zębów, będziemy regularnie je szczotkować, wprowadzimy odpowiednie produkty do naszej diety oraz zaprzyjaźnimy się z gabinetem stomatologicznym, który będziemy odwiedzać przynajmniej dwa razy do roku, to sukces na piękny i zdrowy uśmiech mamy gwarantowany.

Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego https://www.samed-poznan.pl