7 najczęściej zadawanych pytań przed leczeniem kanałowym

Ból zęba dotyka każdego z nas. Nie zawsze świadczy o problemie z samym zębem, ale często jest nieprzyjemny i skłania do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Aż 90% bólów zęba spowodowanych jest problemami z miazgą zębową. Ta najbardziej wewnętrzna część zęba, składająca się z nerwów i naczyń krwionośnych, powoduje, że chcemy odwiedzić dentystę jak najszybciej.

Bolący ząb najczęściej świadczy o zakażeniu bakteryjnym miazgi zębowej. Stan zapalny stopniowo doprowadza do jej obumarcia, a bakterie wnikają we wszystkie zakamarki zajmowanej przez nią przestrzeni. Jeśli na tym etapie nie podejmiemy odpowiedniego leczenia, przebywające w przestrzeni bakterie przedostaną się przez korzeń do otaczającej go kości i tam wywołają stan zapalny.

Leczenie kanałowe to temat, który powoduje mnóstwo pojawiających się pytań. Oto kilka najczęściej zadawanych, na które chętnie udzielimy odpowiedzi:

1. Czym jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe (czyli endodoncja) jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia zębów. Jest to sposób na uratowanie zęba, w którym rozwija się stan zapalny miazgi. Wnętrze zęba jest wypełnione unerwioną tkanką, która daje dolegliwości bólowe jeśli dostało się do niej zakażenie.

2. Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Ze względu na to, że kanały zębowe są mocno unerwione, to usunięcie miazgi w stanie zapalnym byłoby dla pacjenta zbyt bolesne. Dlatego, przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, pacjent otrzymuje zastrzyk znieczulający, dzięki czemu w trakcie zabiegu nie odczuwa się bólu ani dyskomfortu związanego z samym leczeniem.

3. Na czym polega leczenie kanałowe?

Przed wykonaniem badania, lekarz zaleca zrobienie zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie kanałowe zęba polega przede wszystkim na dokładnym usunięciu zakażonej bakteriami miazgi z całej zajmowanej przez nią przestrzeni. Podczas leczenia, stomatolog dokładnie oczyszcza, odpowiednio poszerza i dezynfekuje przestrzeń. Następnie następuje szczelne zamknięcie za pomocą specjalnego materiału wypełniającego. Całość jest kontrolowana przez wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.

Niekiedy zdarza się tak, że należy wykonać powtórne leczenie kanałowe. Wówczas lekarz zleca wykonanie zdjęcia 3D do zabiegu Re-endo (ponownego leczenia kanałowego).

4. Czy można dokładnie wykonać zabieg leczenia kanałowego?

Bardzo często stomatolog, do wykonania prawidłowego leczenia kanałowego, wykorzystuje mikroskop zabiegowy, który powoduje powiększenie zęba nawet 20-krotnie. Dzięki temu uzyskuje się doskonałą widoczność pola zabiegowego, zwiększa się precyzję w czasie wykonywania zabiegu oraz umożliwia się lokalizację i opracowanie cienkich, zakrzywionych kanałów korzeniowych, usuwanie złamanych narzędzi, czy pokonywanie niedrożności w kanale korzeniowym. Dodatkowo, warto wspomnieć o tym, że mikroskop jest pomocny przy diagnozowaniu pionowego pęknięcia korony i korzenia zęba oraz odnalezienia dodatkowego kanału lub leczenia perforacji wewnątrzkanałowej.

5. Ile czasie spędzimy u stomatologa podczas leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe wymaga ogromnej precyzji. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może się okazać, że na jednej wizycie się nie skończy. W trakcie zabiegu stomatolog może napotkać na pewne trudności, np. bardzo wąskie przestrzenie, które wymagają udrożnienia specjalistycznymi narzędziami, przestrzenie z miazgą o nieregularnych kształtach, które mogą powodować pewne trudności przy oczyszczaniu lub złamane narzędzia w przestrzeniach, które trzeba usunąć.

6. Czy leczenie kanałowe jest skuteczne?

Bardzo często leczenie kanałowe jest skuteczne i ratuje ząb. Wyleczenie stanu zapalnego, którego obecność stwierdzono pod korzeniem zęba w kości, można stwierdzić dopiero po 6-12 miesiącach. Mniej więcej tyle czasu potrzeba na jego wyleczenie po ostatecznym wypełnieniu kanałów korzeniowych – im większy stan zapalny w kości, tym gojenie wymaga dłuższego czasu.

7. Czy opłaca się leczyć zęby kanałowo?

Poddanie się zabiegowi leczenia kanałowego sprawia, że pacjent ma możliwość zachowania zębów na długi czas. W innym przypadku trzeba by było je usunąć. Dokładne przeprowadzenie zabiegu, zwłaszcza kiedy nie ma niespodzianek związanych z nietypowym kształtem przestrzeni zajmowanej przez miazgę zęba, sprzyja osiągnięciu sukcesu i uratowania zęba.

Przeczytaj także: 5 faktów, które warto wiedzieć o leczeniu kanałowym zęba

Myśląc o leczeniu kanałowym, warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z prawidłowego przebiegu leczenia. Odpowiednia pielęgnacja i kontrola pozwolą na długotrwałe utrzymanie własnego zęba, ale także stanowi filar pod koronę lub most przy uzupełnieniach protetycznych.