Zęby mleczne – dlaczego trzeba je leczyć?

Prawidłowe dbanie o uzębienie dziecka jest ważne na każdym etapie jego rozwoju. Już od najmłodszych lat uczymy dzieci regularnego szczotkowania zębów, a także zabieramy na pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym. Warto pamiętać o tym, że pomimo tymczasowości zębów mlecznych, nie należy bagatelizować problemów, jakie mogę się pojawić. Nie tylko trzeba je czyścić, ale także należy je leczyć.

Zęby mleczne są mniej odporne niż zęby stałe – posiadają mniejszą ochronę przed bakteriami i są bardziej podatne na próchnicę. Wszystko za sprawą tego, że zawierają mniej minerałów. Dlatego im szybciej pomyślimy o profilaktyce i zapobieganiu próchnicy mlecznych zębów, tym lepiej. Dzięki temu unikniemy wielu dolegliwości, a także dodatkowych kosztów.

Dlaczego trzeba dbać o zęby mleczne?

Powodów leczenie zębów mlecznych jest wiele. Wśród najważniejszych warto wymienić fakt, że jeśli zęby mleczne są dotknięte próchnicą to przeniesie się ona na zęby stałe. Pierwsze zęby dziecka są słabo zmineralizowane (utwardzone), co powoduje, że w znacznie większym stopniu są one narażone na występowanie próchnicy. Zaniedbanie ze strony rodziców i brak wizyt u stomatologa spowoduje, że problemy z mleczakami przeniosą się na zęby stałe. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać stomatologa i pokazać dziecku, jak należy prawidłowo dbać o jamę ustną.

Przeczytaj także: Pierwsza wizyta u stomatologa – co warto wiedzieć

Zęby mleczne – podstawa prawidłowego kształtowania się zgryzu

Jeśli mleczaki będą poprawnie zachowane u dziecka, to w naturalny sposób zostaną zastąpione przez zęby stałe. Gwarantuje to odpowiednie umiejscowienie uzębienia w żuchwie i szczęce, co wpłynie na prawidłowe kształtowanie się zgryzu. Jeśli na zębach mlecznych rozwinie się próchnica lub powstanie konieczność wcześniejszego usunięcia mleczaków, to mogą pojawić się wady zgryzu, a to w przyszłości może wymagać leczenia ortodontycznego.

Profilaktyka zębów mlecznych

Już od najmłodszych lat należy dbać o zęby mlecznych naszych dzieci. Rodzice mają bardzo ważne zadanie, aby pamiętać o właściwej higienie jamy ustnej swoich pociech. To niezwykle istotne, aby wyrobić w dziecku nawyk regularnego mycia zębów i (a może przede wszystkim) nie bania się wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jeśli dziecko zrazi się do stomatologa, to w przyszłości również nie będzie chciało go odwiedzać. Na rynku jest bardzo dużo akcesoriów i past, które są przeznaczone dla dzieci i pomagają dbać o odpowiednią ochronę zarówno zębów, jak i dziąseł.

Kilka rad, jak dbać o mleczne zęby, aby były zdrowe:

– Unikajmy podawania dziecku cukru. Warto o tym pamiętać i zadbać o to, aby dziecko przez jak najdłuższy czas nie jadło słodyczy. Po wieczornym myciu zębów dziecko powinno pić wyłącznie wodę – soki czy mleko negatywnie wpływają na zęby. Uczymy także dzieci, aby po każdym posiłku myło zęby.

– Nie pozwalajmy dziecku samemu szczotkować zębów. Jeżeli dziecko nie lubi myć zębów, to można mu tę czynność uatrakcyjnić poprzez kupno szczoteczki elektrycznej (dzieciom w wieku 5 lat) czy też odmierzanie czasu przeznaczonego na czyszczenie zębów, dzięki szczoteczce zmieniającej kolor.

– Wymieniajmy dziecku szczoteczkę do zębów. Wystrzegajmy się tego, aby dziecko używało tej samej szczoteczki przez wiele miesięcy. Szczoteczka powinna być wymieniona co 2-3 miesiące oraz bezwzględnie po przebyciu przez dziecko choroby.

– Nie zapominajmy o wizytach kontrolnych u dentysty. Próchnica atakuje zęby mleczne niezwykle szybko, dlatego warto odwiedzać stomatologa regularnie, co kilka miesięcy.