Pierwsza wizyta u stomatologa – co warto wiedzieć?

Pierwsza wizyta u stomatologa jest nie lada wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Warto jednak wiedzieć, jak się do niej przygotować i na co zwrócić uwagę w czasie pierwszego badania stomatologicznego. Oto kilka naszych podpowiedzi.

Pierwsza wizyta jest bardzo ważna, ponieważ zdecyduje o podejściu dziecka do dentysty. Jeśli spowoduje uraz, to dziecko może się zniechęcić do końca życia. Takie problemy nie będą miały miejsca, jeśli zaprzyjaźnimy się ze stomatologiem i odpowiednio przygotujemy dziecko na pierwszą wizytę w lekarzem. Dlatego warto wybrać taki termin, w którym nic złego nie dzieje się z zębami. Wówczas dziecko oswoi się z gabinetem, lekarzem i nie będzie przerażone pierwszym plombowaniem czy borowaniem zęba.

Pierwsza wizyta u stomatologa – jak przygotować dziecko?

Jeśli sami źle znosimy wizyty w gabinecie stomatologicznym, to bardzo ważne jest, aby swoich negatywnych odczuć czy emocji nie przenosić na dziecko. Nie mów w jego obecności o tym, że sam boisz się dentysty, że leczenie jest nieprzyjemne lub czasami bolesne. Straszenie dziecka przed odwiedzinami u lekarza niewiele pomoże, a przyniesie negatywne skutki. Jeśli od najmłodszych lat będziemy wmawiać dziecku, że jeśli zje coś słodkiego, to popsują mu się zęby i będzie musiał odwiedzić stomatologa, to zacznie odczuwać strach i lęk przed lekarzem, co spowoduje unikanie i odwlekanie każdej wizyty. Warto dziecku wytłumaczyć czym zajmuje się dentysta, dlaczego warto do niego iść i po co.

Przeczytaj także: 5 powodów, dla których warto odwiedzać stomatologa regularnie

Kiedy warto zabrać dziecko do stomatologa na pierwszą wizytę?

Pierwsze zęby siekacze u dziecka pojawiają się, gdy skończy pół roku. Jest to odpowiedni moment na pierwszą, kontrolą wizytę u stomatologa. Dentysta sprawdzi, czy ząbkowanie rozpoczęło się i przebiega prawidłowo. Zweryfikuje także czy dziecku nie zagraża próchnica. Udzieli także porad i wskazówek rodzicom, jak czyścić zęby i dziąsła maluszkowi oraz na co zwrócić uwagę, aby zęby rosły zdrowe, mocne i pozbawione próchnicy. Wizyty kontrolne warto przeprowadzać co trzy miesiące, aby upewnić się, że ząbkowanie dziecka przebiega prawidłowo i nic złego nie zagraża jemu dalszemu rozwojowi.

Co warto wiedzieć o dbaniu o zęby od najmłodszych lat?

Zanim pojawią się pierwsze zęby, należy czyścić dziecku dziąsła. Służy do tego specjalny czyścik nałożony na palec, który namaczanym w przegotowanej wodzie.

Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się od pierwszego, wyrżniętego zęba tak, aby dziecko wyrobiło sobie nawyk mycia zębów. Szczoteczkę wybieramy dostosowaną do wieku i uczymy dziecko odpowiedniego szczotkowania zębów.

W najmłodszych latach dzieci dobrze nie płuczą jamy ustnej, dlatego warto zacząć mycie od pasty do zębów bez fluoru, Dopiero, kiedy zaczyna płukać – wprowadzamy pasty z fluorem. Jednak pamiętajmy, aby wybrać pastę dla dzieci – dziecko może ją bezpiecznie połykać, są w różnych smakach i kolorach, dzięki czemu dziecko nie zniechęci się do szczotkowania zębów. Wybieramy taką pastę, która będzie odpowiednia do wieku dziecka (dla najmłodszych przeznaczone są pasty oznaczone 0-2 lata, dla średniaków 2-6 lat).

Przeczytaj także o ortodoncji dla najmłodszych

Systematyczne mycie zębów jest bardzo ważne. Warto wyrobić w dziecku nawyk regularnego mycia zębów po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Im szybciej nauczymy dziecko samodzielnego szczotkowania zębów, tym lepiej. W najmłodszych latach dziecka należy pamiętać, aby używało szczoteczki tylko pod nadzorem osoby dorosłej, aby nie zrobiło sobie krzywdy.

Wizyty u stomatologa powinny wejść w nawyk. Koniecznie trzeba będzie odwiedzić gabinet stomatologiczny, gdy dziecko ma wszystkie zęby mleczne, czyli skończyło 3 lata. Wówczas dentysta oceni stan uzębienia i sprawdzi, czy zęby rozwinęły się prawidłowo, czy nie ma początków próchnicy oraz czy dziecko ma dobry zgryz. Warto od najmłodszych lat nauczyć dziecko, jak ważne są zdrowe zęby i dlaczego warto o nie dbać.