5 powodów, dla których warto odwiedzać stomatologa regularnie

Posiadacze zdrowego uśmiechu nie zawracają sobie głowy umawianiem wizyt u dentysty. Jednak brak problemów z dziąsłami czy próchnicą wcale nie zwalnia od regularnych wizyt u stomatologa. Aby zęby pozostały zdrowe na długie lata ważna jest profilaktyka. Oto 5 powodów, dla których należy zaprzyjaźnić się ze swoim dentystą.

Regularna kontrola stanu uzębienia pozwala na wczesne zdiagnozowanie stanów zapalnych jamy ustnej, wad zgryzu i próchnicy. Stałym elementem wizyt u stomatologa są również porady dotyczące właściwej higieny jamy ustnej. Zalecenia te dotyczą pacjentów w każdym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. O wizytach u swojego stomatologa w Poznaniu nie powinny także zapominać osoby korzystające z protez.

1. Oswojenie z fotelem i nauka prawidłowych nawyków

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się około 3 roku życia. Kontrola stomatologiczna w tym wieku to pierwszy ważny krok, by pokazać dziecku gabinet, a także skontrolować stan mlecznych zębów. Niestety dość często pokutuje przekonanie, że mlecznym zębom nie warto poświęcać uwagi, bo i tak wypadną. Takie myślenie jest niestety dość brzemienne w skutkach. Zaawansowane zmiany próchnicze nie tylko nie wyglądają ładnie i bolą, ale powodują przedwczesne wypadanie mleczaków, co może powodować wady zgryzu zębów stałych. W tym wieku często ma miejsce pierwsza fluoryzacja, którą warto powtarzać regularnie co pół roku, w czasie kontrolnych wizyt u dentysty.

2. Korekta zgryzu

U dzieci od 6. do 18. roku życia zaleca się odwiedzanie dentysty dwa razy w ciągu roku. Systematyczny kontakt z lekarzem pozwala wychwycić nawet drobne zmiany próchnicze i leczyć je, gdy nie są jeszcze bardzo zaawansowane. Dzięki temu leczenie jest mniej bolesne. Lekarz może też zalecić fluoryzację lub lakowanie tylnych zębów. W tym wieku często pojawiają się wady zgryzu, które można korygować aparatami ortodontycznymi.

3. Zapobieganie chorobom przyzębia

W wieku dorosłym warto wpisać sobie do kalendarza coroczną, kontrolną wizytę u stomatologa, podczas której lekarz oceni stan zębów, zidentyfikuje ubytki, a także przyjrzy się stanowi dziąseł. Spora część dorosłych Polaków boryka się z chorobami dziąseł, które nieleczone prowadzą do groźnych powikłań. O odwiedzeniu dentysty powinny pamiętać też panie planujące ciążę. Opieka stomatologiczna nad kobietą ciężarną pozwala na właściwy rozwój ciąży. Stany zapalne jamy ustnej mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Wizyta u lekarza jest także zalecana po porodzie i w czasie karmienia piersią.

4. Czyszczenie to podstawa

Codzienne mycie zębów pastą i szczoteczką to za mało. Raz do roku należy wykonać czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym, gdzie lekarz używa do tego specjalistycznych urządzeń, takich jak: skaler ultradźwiękowy i piaskarka. Tylko w gabinecie można usunąć kamień i płytkę nazębną, gdzie często gromadzą się bakterie powodujące próchnicę i inne choroby zębów i dziąseł. Częstsze czyszczenie zębów uzależnione jest również od indywidualnego planu opieki stomatologicznej. Lekarz może je zalecić osobom chorującym na cukrzycę, noszącym aparaty ortodontyczne, czy borykające się z chorobami przyzębia.

5. Uśmiech w każdym wieku

O wizytach u dentysty powinni pamiętać również posiadacze protez. Jeśli proteza dobrze się trzyma, zalecana jest jedna wizyta w roku. Jeśli niezbędne jest używanie na co dzień kremów do protez, zaleca się częstszą kontrolę, co pół roku. Co 3 miesiące powinni pojawiać się u lekarza pacjenci z chorobami dziąseł i paradontozą.

Właściwa profilaktyka, połączona z odpowiednim odżywianiem i higieną to najlepszy przepis na piękny uśmiech. Zasady te są adekwatne dla pacjentów w każdym wieku. Pamiętajmy, że bez względu na wcześniejszą niechęć do wizyt u dentysty, nigdy nie jest za późno, by zadbać o zęby. Nowoczesna stomatologia oferuje nie tylko jak najmniej bolesne sposoby leczenia, ale również niezwykle skuteczne sposoby na poprawienie wyglądu zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *