5 faktów, które warto wiedzieć o leczeniu kanałowym zęba

Każdy z nas chciałby mieć naturalne, zdrowe i mocne zęby. Niestety rzeczywistość bywa okrutna, a wizyty w gabinecie stomatologicznym są koniecznością. Większość z nas rezerwuje termin dopiero wtedy, gdy pojawia się ból, z którym nie możemy sobie poradzić lub ukruszy nam się ząb, co wygląda nieestetycznie. Wtedy najczęściej decydujemy się odwiedzić stomatologa. W dzisiejszym wpisie poruszymy temat leczenia kanałowego zębów.

1. Czym jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe (czyli endodoncja) jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych metod leczenia zębów. Jest to sposób na uratowanie zęba, w którym rozwija się stan zapalny miazgi. Wnętrze zęba jest wypełnione unerwioną tkanką, która daje dolegliwości bólowe jeśli dostało się do niej zakażenie.

Przeczytaj także: Na czym poleca leczenie kanałowe zęba

2. Jak powstaje problem w tkance zębowej?

Zainfekowanie miazgi, znajdującej się w zębie to problem, który pojawia się w momencie, gdy poszło do rozwoju próchnicy. To właśnie wtedy, przez ubytek próchniczy, bakterie i drobnoustroje dostają się do wnętrza zęba, a w wyniku rozmnażania mogą spowodować stan zapalny miazgi, co będzie objawiać się silnym bólem. Zagrożeniem dla takiego stanu są zbyt późne wizyty u stomatologa, mimo rozwoju próchnicy. Stan zapalny miazgi może powstać także z przyczyn mechanicznych, np. wskutek pęknięcia czy złamania zęba.

Jeśli mamy do czynienia z infekcją to może się ona rozprzestrzenić na kość wokół bolącego zęba lub spowodować stan ropny, zgorzel czy zapalenie ozębnej lub okostnej. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie kanałowe.

Objawami zapalenia jest charakterystyczne pulsowanie. Oznacza to, że tkanka (zmieniona pod wpływem zapalenia) powoduje wzrost ciśnienia w komorze zęba i uciska na zakończenia nerwowe. Najczęściej objawia się to bólem w czasie gryzienia lub spożywania ciepłych bądź zimnych posiłków i napojów.

3. Jak wygląda leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe to zabieg, który ma na celu całkowite usunięcie miazgi z kanałów zęba. Na początku lekarz stomatolog, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego, określa kształt kanałów oraz czy jest zmiana okołowierzchołkowa. Następnie następuje otwarcie wejścia do kanałów. Aby do odsłoniętego zęba nie przedostały się bakterie, leczony ząb zostaje osłonięty specjalną gumą zwaną koferdamem. W czasie leczenia, stomatolog usuwa także bakterie oraz toksyny specjalnymi narzędziami wykonanymi ze stopów niklowo-tytanowych, aby dokładnie usunąć bakterie z zainfekowanego fragmentu miazgi oraz z otaczającej ją zębiny. Wnętrze zęba zostaje dokładnie odkażone i wypełnione materiałem biozgodnym.

W leczeniu kanałowym zęba bardzo ważne jest to, aby w przeleczonym zębie nie pozostał żaden fragment tkanki, który mógłby spowodować kolejne zakażenie. Dlatego często stomatolodzy korzystają z mikroskopu, który służy do jak najprecyzyjniejszego odnalezienia wszystkich kanałów, dokładnego opracowania ich, usunięcia 100 % miazgi oraz posiadania pewności, że komora jest całkowicie sterylna. Nowoczesne mikroskopy stomatologiczne pozwalają na uzyskanie dokładnego, kilkukrotnego powiększenia, a tym samym dokładniejszy obraz leczonego zęba dla skrupulatnego wykonania nawet skomplikowanych zabiegów.

4. Czy leczenie kanałowe boli?

Najważniejsze w trakcie leczenia kanałowe jest znieczulenie. Ze względu na to, że kanały zębowe są mocno unerwione, to usunięcie miazgi w stanie zapalnym byłoby dla pacjenta zbyt bolesne. Dlatego, dbając o dobre samopoczucie pacjenta i komfort, zawsze podczas takiego leczenia sięgamy po znieczulenie stomatologiczne. Środek znieczulający podawany jest w zastrzyku u całkowicie niweluje dolegliwości bólowe.

5. Czy zęby leczone endodontycznie wymagają szczególnej ostrożności?

Jeśli w zębie zostało założony tylko tymczasowe wypełnienie to należy jak najszybciej umówić się na kolejną wizytę. Ząb, który przeszedł leczenie kanałowe, pozostaje w jamie ustanej i będzie służył jeszcze przez długie lata pacjentowi. Jeśli leczenie kanałowe zostało przeprowadzone prawidłowo, to daje możliwość zachowania zęba i jego odbudowy w zależności od potrzeb pacjent. Możemy odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub, jeśli korona jest zniszczona, wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczna. Warto pamiętać, że często leczenie kanałowe może uratować zęba.

Myśląc o leczeniu kanałowym, warto zastanowić się nad korzyściami płynącymi z prawidłowego przebiegu leczenia. Odpowiednia pielęgnacja i kontrola pozwolą na długotrwałe utrzymanie własnego zęba, ale także stanowi filar pod koronę lub most przy uzupełnieniach protetycznych.