Nakładki Clear Aligner – co warto o nich wiedzieć?

Marzenie o prostych zębach często rozbija się o bariery w postaci ceny, obawę przed bólem czy dyskomfortem związanym z noszeniem stałych aparatów. Na szczęście pojawiły się już nakładki Clear Aligner, które rewolucjonizują podejście do leczenia ortodontycznego.

Clear Aligner to innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego, którą można korygować różne wady np. stłoczenia zębów, zgryz krzyżowy, diastemę, głęboki zgryz.

Jak wygląda leczenie z nakładkami Clear Aligner?

Leczenie metodą Clear Aligner zaczyna się od wizyty u stomatologa, który najpierw sprawdzi, czy dana wada kwalifikuje się do tego rodzaju korekcji, oceni czas leczenia i koszt. Kolejny etap to pobranie wycisków szczęki i żuchwy. Już na podstawie pierwszych wycisków lekarz będzie mógł zaplanować etapy leczenia, ich długość i koszt, a także przygotować odpowiednie nakładki.

Leczenie metodą Clear Aligner polega na noszeniu nakładek 24 godziny na dobę. Nakładki mogą być zdejmowane tylko do jedzenia posiłków i picia gorących napojów. Pacjent otrzymuje trzy nakładki różnej grubości (soft, medium i hard). Każdą z nich należy nosić przez tydzień. Po trzech tygodniach wykonywane są kolejne wyciski. Każdy etap trwa cztery tygodnie.

Przewaga metody Clear Aligner nad stałymi aparatami

Koncepcja Clear Aligner pozwala przesuwać zęby o półmilimetra i odrotować o jeden stopień w każdym etapie. Przy użyciu aparatu stałego jest to możliwe dopiero po 2-3 miesiącach. Co oznacza, że nakładki skrają czas leczenia 3- lub 4-krotnie.

Lekarz ocenia postępy leczenia, wykonuje kolejny wycisk i nowe nakładki. Ten cykl powtarzany jest aż do uzyskania założonego efektu.

Ostatnim etapem leczenia jest retencja, czyli stabilizacja. Okres retencji trwa tyle samo, ile leczenie, a czasami i dłużej. Wszystko zależy od decyzji lekarza. Wówczas zakładana jest szyna kończąca (najgrubsza ze wszystkich). Po szynie kończącej zakładany jest retainer blokujący zęby, aby utrzymać efekty leczenia.

Jakie są zalety stosowania nakładek Clear Aligner?

Nakładki Clear Aligner w wielu aspektach przewyższają tradycyjne aparaty stałe i ruchome. Przede wszystkim są wygodne i bezbolesne, nie mają żadnych elementów metalowych, wiec nie powodują bolesnych odgnieceń i odleżyn. Są niemal niewidoczne, doskonale dopasowują się do zębów. Nosząc nakładki Clear Aligner nie trzeba wstydliwie zasłaniać ust podczas rozmowy czy uśmiechu.

W dowolnym momencie można zdjąć nakładki, np.: w czasie posiłku czy podczas mycia zębów. Dzięki temu nie trzeba uważać na barwiące jedzenie czy napoje, które w aparatach stałych szybko i nieestetycznie farbują gumki. Nakładki nie zmieniają rysów twarzy.

Nakładki są bardzo skuteczną metodą leczenia. Wady zgryzu są korygowane w możliwie najszybszy sposób, a komfort użytkowania sprawia, że całe leczenie zupełnie nie ma wpływu na dotychczasowy tryb życia i nie wywołuje dyskomfortu u pacjenta.