LICÓWKI PORCELANOWE

Pozostając w zakresie protetyki nie sposób nie napisać o licówkach porcelanowych. Licówki to porcelanowe nakładki, które przykrywają powierzchnie zewnętrzne zębów, aby poprawić ich kształt,kolor,czy ustawienie. Czym różnią się od koron? Do czego służą? I kiedy możemy je wykonać?

Licówki w odróżnieniu od koron nie pokrywają jak czapeczka całego zęba, a jedynie przednią (zewnętrzną) powierzchnię zęba i ewentualnie 1/3 powierzchni od strony podniebienia. Wykonuje się je zazwyczaj na górne zęby przednie, pozostające w strefie estetycznej. Podobnie jak w koronach, konieczne jest tutaj oszlifowanie powierzchni zęba, jednak znacznie bardziej oszczędne – około 0.5mm. Cieniutkie licówki maskują niedoskonałości, pozwalając na pokrycie wypełnień, przebarwień, wydłużenie, poszerzenie, a nawet zmianę kształtu naszych zębów. Krótko mówiąc, licówka przykrywa niedoskonałości zębów, nadając im wymarzony wygląd bez konieczności podejmowania długotrwałego leczenia. Są w stanie nawet zamaskować diastemę. Cała procedura ich zaprojektowania i wykonania trwa ok. 2 tygodni. Końcowy efekt zależy przede wszystkim od dopasowania licówek do rysów twarzy. Licówki pod względem koloru i wrażenia dotykowego są podobne do naturalnego szkliwa zębów, ale nie są podatne na ubytki próchnicowe, ścieranie, silne przebarwienia.

Aby przykryć zęby licówkami, trzeba je najpierw wyleczyć. Nie zakłada się licówek na zęby z próchnicą. Stosowanie tego rozwiązania wykluczają także choroby dziąseł i zgryzu. Licówki nie zastąpią też leczenia ortodontycznego. Nie zalecane są osobom, które zgrzytają zębami lub je zaciskają, ze względu na możliwość ich uszkodzenia lub odklejenia.

Jak wygląda wykonanie licówek? Olicowanie uśmiechu wymaga 3-4 wizyt w gabinecie. Zazwyczaj na pierwszej wykonywane są wyciski, które stanowią podstawę dla modeli, na których protetyk projektuje wygląd nowego uśmiechu, czyli tzw. wax-up. Na drugiej wizycie przymierzamy próbną licówkę, ale jeszcze bez szlifowania zębów. Przez kilka dni możesz ją nosić i zastanawiać się, czy metamorfoza ci odpowiada. Jeśli masz uwagi, w trakcie trzeciej wizyty lekarz koryguje kształty i zaczyna się praca nad ostatecznymi licówkami. W znieczuleniu miejscowym usuwana jest niewielka ilość szkliwa, a w laboratorium protetycznym powstają licówki z porcelany. W czasie potrzebnym do ich wykonania pacjent ma zabezpieczone zęby licówkami tymczasowymi. Gdy te finalne są gotowe, stomatolog cementuje porcelanowe nakładki na ostatniej wizycie.

Przez kilkanaście godzin po założeniu licówek unikaj skrajnych temperatur, ponieważ może się pojawić chwilowa wrażliwość na ciepło i zimno. Zaleca się także unikać barwiących napojów (np. ciemnych soków owocowych), bo czasami się zdarza, że na granicy przejścia między licówką a szkliwem pojawiają się odbarwienia. Nie powinno się też odgryzać twardych kawałków jedzenia, by nie uszkodzić licówek. Zalecenia higieniczne są standardowe – licówki, tak jak własne zęby, myje pastą i miękką szczoteczką 2 razy dziennie. Zgłaszaj się na wizyty kontrolne 2 razy w roku oraz systematycznie usuwaj kamień i osady w gabinecie stomatologicznym. W ten sposób utrzymasz gwiazdorski uśmiech na lata!