Jak wybrać protezę zębową?

Najlepsza proteza to taka, która daje efekt najbardziej zbliżony do naturalnych zębów, nie uwiera, zapewnia pełną funkcjonalność przy żuciu i rozdrabnianiu pokarmów. Na rynku jest kilka rodzajów protez zębowych. Sprawdźmy, czym się wyróżniają i którą z nich wybrać.

To jaka proteza będzie najbardziej odpowiednia dla danej osoby, to pytanie do lekarza protetyka. Wybór protezy zębowej powinien nie tylko uwzględniać możliwości finansowe pacjenta i jego oczekiwania odnośnie efektu kosmetycznego. Proteza zębowa, która może zastępować pojedyncze zęby lub większe ubytki, musi być dopasowana do naturalnych warunków w jamie ustnej. Niemniej jednak warto się do wizyty u dentysty związanej z wyborem protezy zębowej przygotować i wcześniej przeanalizować wady i zalety konkretnych rodzajów protez.

Protezy ruchome

Protezy ruchome, czyli takie, które można wyjąć z ust można podzielić na całkowite i częściowe. Całkowita proteza to często spotykane rozwiązanie, które przy braku wszystkich własnych zębów  pozwala ponownie przywrócić funkcję żucia i gryzienia. Taka proteza zaspokaja też oczekiwania pacjentów pod względem estetycznym. Zaletą protez ruchomych jest dobra funkcjonalność i korzystna cena. Problemem całkowitych wypełnień mogą być jednak problemy z przyleganiem protezy. Z kolei przy częściowych uzupełnieniach pacjenci mogą uskarżać się na otarcie własnych zębów i dziąseł przez klamry.

Przy wyborze protez ruchomych warto też skonsultować ze specjalistą wybór materiału, z którego zostaną wykonane, bo od niego w dużej mierze zależy efekt kosmetyczny, a także trwałość protezy ruchomej i komfort noszenia. Pacjenci mogą wybierać tradycyjne protezy akrylowe i nowoczesne protezy szkieletowe metalowe. Ich alternatywą są bardziej kosmetyczne protezy szkieletowe acetalowe, które ze względu na brak elementów metalowych są także polecane dla alergików. Przy słabym podparciu i chorobach przyzębia najbardziej odpowiednim rodzajem wypełnienia są ruchome szynoprotezy.

Protezy stałe

Protezy stałe są doskonałą alternatywą dla ruchomych uzupełnień i świetnie się sprawdzają w przypadku likwidowania całkowitego bezzębia, jak i pojedynczych zębów. Istnieje kilka metod wykonywania protez stałych. Są to np.: wypełnienia oparte na wcześniej wszczepionych implantach, a także korony porcelanowe, pełnoceramiczne i mostki. Już w czasie jednej wizyty można wykonać odbudowę na zębie na włóknie szklanym. Jest to jednocześnie rozwiązanie bardzo łagodne dla sąsiadujących zębów, bo nie wymaga ich piłowania. Można je zastosować u wszystkich zębów z wyjątkiem narażonych na duże obciążenia trzonowców. W przypadku dużych zniszczeń własnych tkanek zęba specjaliści polecają wykonanie wkładów koronowo-korzeniowych, które mogą być wykonywane przez technika (wkłady lane) lub przez lekarza w trakcie wizyty (wkłady szklane). Takie konstrukcje są podstawą do wykonania w kolejnym etapie korony. Poza jamą ustną pacjenta są też wykonywane wkłady koronowe z kompozytu lub porcelany, które coraz powszechniej zastępują tradycyjne wypełnienia. Ich zaletą jest oprócz efektu kosmetycznego także duża trwałość zwłaszcza w obrębie zębów bocznych.

Zaletą stałych uzupełnień jest duży komfort użytkowania dla pacjenta i bardzo naturalny efekt kosmetyczny. Protezy stałe nie uciskają dziąseł, nie powodują bólu przy noszeniu. Właściwie w ogóle się ich nie czuje, podobnie jak naturalnych zębów.

Wybór protezy zębowej to decyzja na kilka lat. Nie jest to prosta sprawa. Trzeba to dobrze przemyśleć i przy wsparciu specjalisty znaleźć najlepsze rozwiązanie, by ponownie cieszyć się pięknym uśmiechem  i możliwością zjadania posiłków bez najmniejszych problemów.