Co warto wiedzieć o protezach zębowych?

Wytrzymałe i zdrowe zęby to marzenie każdego z nas. Jednak coraz dłuższe życie sprawia, że zęby nie zawsze wytrzymują kolejne dziesięciolecia. W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy warto pomyśleć o protezie zębowej. Odpowiednio dobrana i zadbana zastąpi nam zęby na długie lata. W dzisiejszym wpisie o tym, co warto wiedzieć o protezach zębowych?

1. Czym są protezy zębowe?

W wyniku urazów lub chorób możemy stracić pojedyncze zęby lub pełne uzębienie. Brak zębów może powodować wady wymowy, zgryzu lub problemy z układem pokarmowym, którego początkiem jest jama ustna. Często pacjenci, którzy mają braki zębowe w odcinku bocznym skarżą się na bóle głowy. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą protezy zębowe. Współczesna medycyna oferuje szeroki wachlarz metod uzupełniania ubytków w uzębieniu. Wybór odpowiedniej protezy zależy w znacznym stopniu od oczekiwań pacjenta. Warto także pamiętać o przeciwwskazaniach, które lekarz stomatolog powinien wziąć pod uwagę po dokładnej konsultacji.

2. Jakie są rodzaje protez?

Mówiąc o protezach zębowych warto pamiętać, że wyróżnia się dwie zasadnicze grupy uzupełnień:

  • protezy ruchome, czyli takie, które da się wyjąć z ust. Możemy tu wymienić protezy szkieletowe – częściowe i całkowite protezy osiadające wykonane z akrylu oraz protezy na implantach
  • protezy stałe, czyli takie, których nie można wyjąć z ust. Są one zakładane na zęby lub na implanty za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego cementu. Należą do nich korony i mosty.

Pisząc o rodzajach protez warto wymienić:

  • protezę akrylanową, która jest uzupełnieniem ruchomym, nieelastycznym. Jest wykonana z żywicy akrylowej, w kolorze różowym, który imituje naturalny kolor dziąseł.
  • protezę szkieletową acetalową, która stanowi alternatywę dla klasycznych protez szkieletowych metalowych. Wykonana jest z acetalu – materiały termoplastycznego, odpornego na zginanie. Protezy acetalowe są bardziej kosmetyczne, a klamry mogą być zarówno w kolorze zębów, jak i dziąseł. Ten rodzaj protezy zębowej polecany jest szczególnie pacjentom, którzy mają alergie na metale.
  • proteza szkieletowa metalowa jest wykonana w większości z metalu (metalowy szkielet oraz metalowe klamry na zębach) oraz różowego akrylu, w którym osadzone są sztuczne zęby. Z powodu dużej ilości metalu są one niewskazane dla uczuleniowców i niestety wyglądają zdecydowanie mniej estetycznie niż protezy acetalowe, a metalowe klamry mogą ocierać dziąsła i zęby własne pacjenta.
  • korona porcelanowa, która służy do odtworzenia uszkodzony tkanek zęba oraz do utrzymania lub odtworzenia jego czynności żujących i estetycznych. Wskazaniem do wykonania koron zęba jest uszkodzenie i osłabienie próchnicą, ale również kosmetyczna korekta jego barwy i kształtu. Korony porcelanowe wykonuje się na metalu zwykłym lub szlachetnym (n.p. na złocie).

3. Jak przyzwyczaić się do noszenia protezy zębowej?

Nie łatwo jest przyzwyczaić się do pierwszej protezy. W pierwszych dniach będzie przeszkadzać uczucie obcego ciała w ustach, mogą pojawić się problemy z mówieniem czy żuciem. Warto stosować kilka prostych ćwiczeń, które pozwolą przyzwyczaić się do protezy. Jednym z nich jest powolne i wyraźne artykułowanie słów w czasie czytania lub mówienia. Pamiętajmy, aby jedzenie dzielić na małe kęsy, unikajmy także twardych produktów. Gryzienie powinno odbywać się także obustronnie, ponieważ jeśli będziemy korzystać tylko z jednej strony, może dojść do odchylenia się protezy. Z biegiem czasu proteza ułoży się w jamie ustnej i przestanie przeszkadzać. Ponadto, pamiętajmy o wizytach kontrolnych – pierwsza w ciągu kilku dni, aby stomatolog mógł wykonać korektę, a kolejna w ciągu dwóch tygodni.

4. Jak dbać o protezy zębowe?

Oto kilka prostych sposobów, jak dbać o protezę:

  • wskazane jest noszenie protezy non stop, ze względu na stawy skroniowo-żuchwowe, aby utrzymać wysokość zwarcia;
  • protezę zębową należy myć po każdym posiłku;
  • proteza zębowa powinna być przechowywana w szczelnym i suchym pojemniku;
  • raz w tygodniu warto użyć proszku lub tabletek typu Corega, Protefix, które posłużą dezynfekcji protezy. Nie używaj wody utlenionej, która może odbarwić akryl;
  • o higienę jamy ustnej należy dbać nawet przy bezzębiu. Język warto czyścić specjalną szczoteczką, stosuj płyny do płukania ust, aby usunąć resztki jedzenia. Dziąsła warto masować delikatną szczoteczkę, aby pobudzić krążenia krwi;
  • protezę ruchomą należy wymieniać co 5 lat;
  • na co dzień nie powinno stosować się kremów mocujących do protez – wpływają one niekorzystnie na błonę śluzową.

Utrzymanie higieny jamy ustnej jest bardzo ważne. Dlatego nosząc protezę zębową pamiętajmy o dokładnym czyszczeniu i odpowiednim dbaniu o nią. W innym wypadku korzystanie z niej będzie utrudnione i nieprzyjemne.