5 faktów o wybielaniu zębów

Wybielanie zębów to jeden z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej. Nic dziwnego. Białe, lśniące zęby to ozdoba, którą każdy z nas chciałby się móc pochwalić. Co warto wiedzieć o tym zabiegu, dlaczego powinien wykonywać go lekarz stomatolog i czy można wybielić zęby raz na zawsze? Oto odpowiedzi na te i inne najczęściej zadawane pytania dotyczące wybielania zębów.

1. Czy wybielanie jest bolesne?

Bezpośrednio (najczęściej następnego dnia) po zabiegu pacjent może odczuwać tkliwość na powietrze podczas mówienia. Zależy to od materiału użytego do wybielania, jak i indywidualnych predyspozycji.

2. Jak wybielanie wpływa na szkliwo?

Jeśli przeprowadzamy zabieg wybielania zębów na własną rękę to musimy liczyć się z konsekwencjami. Do takich zaliczyć można: odsłonięte szyjki, wyniszczone dziąsła, przebarwienia, zbyt nienaturalny koloryt. Anomalie kolorystyczne zwykle są winą pacjentów, którzy wybielają zęby na własną rękę i stosują paski wybielające lub inne środki przez 10-20 dni albo nakładki przez okres powyżej tygodnia. Przynosi to dużą krzywdę zarówno zębom, jak i dziąsłom.

Jeśli zabieg wybielania zębów przeprowadzany jest profesjonalnie, nie powinien wiązać się z konsekwencjami osłabienia szkliwa, ani powodować ubytków. Pamiętajmy, że każdy lekarz stomatolog przeprowadzi wybielanie wyłącznie na zdrowych i wyleczonych zębach, a z teoretycznego punktu widzenia same preparaty rozjaśniające szkliwo działają bakteriobójczo, więc nie powinniśmy martwić się zbyt dużą ingerencją w szkliwo.

3. Jak przygotować się do zabiegu wybielana zębów?

Do zabiegu wybielania należy się przygotować. Jeśli w ciągu ostatnich kilku miesięcy zęby nie były sprawdzane pod kątem kamienia i osadu nazębnego, warto sprawdzić i oczyścić zęby. Kamień i osad nazębny można zwalczyć, wykonując skaling i piaskowanie. Nie są to zabiegi konieczne, lecz zalecane dla osób, które ten kamień i osad mają. Następnie należy zbadać szczelność wypełnień, a w razie jej braku zabezpieczyć ząb oraz dokończyć wcześniej zaczęte jakiekolwiek leczenie kanałowe lub zlikwidować stan zapalny dziąseł. Po wybielaniu zębów należy pamiętać o białej diecie – eliminujemy z diety wszystkie kwasy, w szczególności takie produkty, jak: owoce, wino, kawę, herbatę.

4. Jakie są przeciwwskazania do wybielania zębów?

Wybielania zębów nie przeprowadza się u osób poniżej 16. roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z dużą nadwrażliwością termiczną zębów. Do przeciwwskazań zalicza się również alergię na któryś ze składników do wybielania, a także brak gotowości poddania się zaleceniom lekarza po zabiegu. Z takiego zabiegu powinny zrezygnować także chorzy na epilepsję, cukrzycę oraz chorobę Parkinsona.

5. Jakie mogą być skutki wybielania zębów bez nadzoru lekarza?

Czasami gabinety kosmetyczne kuszą atrakcyjnymi promocjami. Reklamy w telewizji obiecują łatwe, szybkie i bezpieczne wybielanie zębów domowymi sposobami. Jednak wybielanie zębów bez nadzoru lekarza stomatologa może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Do częstych komplikacji pojawiających się po niefachowo przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów należą: nadwrażliwość zębów, uszkodzenie szkliwa, sino-szary kolor, zbyt słabe lub zbyt mocne wybielenie, kruchość szkliwa.